Neler Yapıyoruz

calismalar 1987 yılından bu yana, deniz kaplumbağalarının yuvalama kumsallarında kalabalık ekiplerle sayım, izleme, araştırma ve koruma çalışmaları yürütüyoruz. Bu kumsallarda Mayıs-Eylül ayları arasında yaptığımız çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Gece arazilerinde yaptığımız markalama çalışmalarıyla, populasyon takibi yapıyoruz,

Gündüzleri yaptığımız arazi çalışmalarıyla, deniz kaplumbağası yuvalarının yerlerini tespit ediyor ve sürekli kontrolünü sağlıyoruz,

Günlük düzenli kontroller yardımıyla açılma zamanlarını takip ettiğimiz yuvalarda, yavru sayımları yapıyor, yuva içinde sıkışan ya da kumsalda kaybolan yavruları kurtarıyor ve yavru başarısı istatistikleri tutuyoruz,

Deniz kaplumbağası yumurtaları, tilki, köpek ve yengeç gibi bazı doğal düşmanların da tehdidi altında. Bu tip istenmeyen predasyonları önleyebilmek için kafesleme çalışmaları yapıyoruz,

Oteller önüne yapılan yuvaların yoğun insan baskısından korunması için de yine kafeslerden yardım alıyoruz,

Çalışma alanlarımızın yerleşim merkezlerinde kurduğumuz bilgilendirme noktalarında da, yerel halka ve turistlere yönelik bilinçlendirme ve bilgilendirme hizmeti sağlıyoruz,

Sahillerin doğru ve etkin kullanımı, ışık ve gürültü kirliliği ve bunların deniz kaplumbağaları üzerindeki etkileri konusunda yerel yönetimlere, turizm tesislerinin yöneticilerine ve personeline, bölge esnafına, küçük işletmelere ve okullara da eğitimler veriyoruz,

Kumsalın ve kumsal arkasının kullanımı konusunda, ilgili kurum ve işletmelerle birlikte düzenleme çalışmaları yapıyoruz,

Deniz kaplumbağalarının uydu izleme cihazı takılarak takip edilmesine yönelik Türkiye'deki ilk çalışmayı, EKAD olarak 2004-2005 yıllarında uyguladık, (BTC projesi çerçevesinde uygulanmıştır.)

Türkiye'de deniz kaplumbağalarının korunması ve kurtarılması çalışmalarında çok önemli rol oynayacak olan "Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi" çalışmalarını da sürdürmeye devam ediyoruz.

Deniz Kaplumbağalarını Koruma ve Araştırma Projeleri: 1987 yılında bir kişiyle başlayan Deniz Kaplumbağalarını koruma ve araştırma maceramız, 2006 yılında 7 yuvalama alanında BETUYAB, Çevre ve Orman Bakanlığı ve ÖÇKKB desteğiyle, (Fethiye, Dalyan, Patara, Belek, Göksu Deltası, Demirtaş, Dalaman, Sugözü (Yumurtalık)) yaklaşık 150 gönüllü ile devam etti.

STEP Projesi (2002 - 2007): Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı şirketinin çevresel yatırım programı kapsamında planlanan "Deniz Kaplumbağaları ve Yumurtlama Alanları" temalı projeyi yürüttük. Proje "Deniz Kaplumbağalarının Keşfi" adı altında gerçekleştirildi.

Yaşayan Akdeniz için Genç Adımlar: British Council ile yürütülen proje Akdeniz çanağında nesli tehlikede olan deniz kaplumbağalarının geleceğinde önemli rol üstlenen ülkelerin ortak çabasını hedefliyor. Proje kapsamında, bu konuda uzun yıllardır çalışmalar yürüten uzmanların dahil olduğu organizasyonun çalışma ekipleri bir araya gelerek, bu alanlardaki koruma çalışmalarına katılıyorlar.

Kazanlı Deniz Kaplumbağaları ve Sosyal Sorumluluk Projesi: Soda Sanayii A.Ş. ile işbirliği içerisinde 2007 yılında başlayan projemizde, Kazanlı bölgemizde çalışmalarımız devam ediyor.

Deniz Kaplumbağaları Koruma Projesi-Gönüllü Programı: Beyoğlu Rotary Klübü'nün aracılığıyla yurt dışından gelen gönüllüler, 4 yıldır proje ekibimize destek veriyor.

Çalıştığımız Alanlar

Ekiplerimizin çalışmalarını yürüttüğü alanlar ile ilgili ayrıntılı bilgilere, alan adlarının üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dalyan
Fethiye
Patara
Kumluca
Belek - Belek Gönüllü Programı
Kazanlı
Kızılot
Gazipaşa
Demirtaş
Yumurtalık

EKAD'ın Yürütmüş Olduğu Çalışma ve Projeler

2012, (Devam Ediyor), “Belek Turizm Bölgesi Kumsal Alanlarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Korunması”, Destekleyen: BETUYAB Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi A.Ş.

2011, (Devam Ediyor), “Gökova ÖÇKB’de Balıkçılığa Kısıtlı Alanlar ile Datça-Bozburun ÖÇKB’nde Selimiye ve Orhaniye Koylarında Balık Popülasyonlarının İzlenmesi Projesi”, Destekleyen: TC Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Yürütücü Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği.

2011, (Devam Ediyor), “Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi Biyolojik Çeşitliliğin Tespiti Projesi”, Destekleyen: TC Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Yürütücü Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği.

2011, “Belek Turizm Bölgesi Kumsal Alanlarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Korunması”, Destekleyen: BETUYAB Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi A.Ş.

2010, “Beş Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Balıkçılığın Mevcut Durumu ve Gökova ÖÇKB’de Belirlenen Balıkçılığa Kısıtlı Alanların İzlenmesi Projesi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2010, “Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2010, “Belek Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2010, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited)-DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2009, “Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2009, “Belek Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2009, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited)-DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2008, “Kızılot (16 Km) Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi” Projesi. Destekleyen, KITUYAB-Kızılağaç Turizm Yatırımcıları Derneği-Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2008 Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited)-DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2008, “Mersin-Kazanlı (4,5 km) Kumsalında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması” Projesi. Destekleyen, ÇSODA A.Ş, Mersin, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, "Köyceğiz-Dalyan ve Fethiye Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Muğla Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Muğla, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, "Belek ve Patara Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Antalya Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, "Gazipaşa (6 km) Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Antalya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, "Kumluca (21 Km) Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Antalya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited)-DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, "Köyceğiz-Dalyan ve Fethiye Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Muğla Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Muğla, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, "Belek ve Patara Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Antalya Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, "Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Mersin Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Mersin, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, "Alanya/Demirtaş Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Antalya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, "Dalaman (Sarıgerme) Plajındaki Deniz Kaplumbağaları ve Nil Kaplumbağalarını Koruma, İzleme ve Koruma Amaçlı Yönetim Planlarının Hazırlanması Faaliyetleri İçin Alan Koruma ve Hizmet Alımı" Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Muğla, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2003-2007, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Şirketi Şirketi, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2003, Belek Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki Deniz Kaplumbağası Populasyonlarının İzlenmesi ve Korunması Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2003, Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki Deniz Kaplumbağası Populasyonlarının İzlenmesi ve Korunması Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

Webmaster: Deniz Candaş | Copyright 2007 EKAD© Her Hakkı Saklıdır.