EKAD Hakkında...

ekad

Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD), çoğunluğu biyoçeşitlilik ve doğa koruma konusunda uzman akademisyenler tarafından 2003 yılında kuruldu. Kuruluşundan bu yana akademisyenler, ilgili Bakanlıklar, Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve özel işletmelerle uyumlu bir işbirliği içinde olan EKAD, yurtiçi ve yurtdışından ailemize katılan gönüllülerden aldığı desteklerle etkinliklerini büyüterek ve çoğaltarak görevine devam ediyor.

 

Amacımız

Dünyamız hızla yaşlanırken, doğa koruma çalışmalarının önemini daha iyi anlıyoruz. Bu anlayışı hızlandırmak ve daha büyük adımların atılabilmesi için gereken küçük adımları gerçekleştirmek yolunda bireysel olarak üzerimize düşen görev, ekolojik bilinci anlatmak, öğretmek ve yaygın hale getirmek. Bizler, EKAD olarak, doğanın bileşenlerinin neden korunması gerektiği ve koruma çalışmalarının bilimsel olarak ne şekilde yürütülebileceği konusunda bir örneğiz. Şimdilik, en iyi bildiğimiz konuyu ele aldık: deniz kaplumbağalarını. Amacımız, bu canlılarla bir arada yaşamaya devam ederken onları nasıl en etkili şekilde koruyabileceğimiz konusunda en iyi örnek olmayı sürdürmek.

Dernek Tüzüğümüz için TIKLAYINIZ.

Neden Deniz Kaplumbağaları?

kaplumbaga Dünya üzerindeki varlıklarını 110 milyon yıldan daha uzun bir zamandır devam ettiren ve bu nedenle de "yaşayan fosiller" olarak adlandırılan deniz kaplumbağalarının, günümüzde yaşayan 8 türünün tamamı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Bern, Barselona ve CITES gibi uluslararası antlaşmalarla da koruma altına alınmış olan deniz kaplumbağalarının nesillerinin tehlike altında kalmasının bir sorumlusu da bizleriz. Kıyı alanlarındaki hızlı yapılaşma, yoğun balıkçılık ve turizm etkinlikleri, ışık ve gürültü kirliliği, endüstri kaynaklı su ve kumsal kirliliği gibi insan etkileri, deniz kaplumbağalarının hem yuvalama alanları hem de yuvalardan çıkan yavruları için ciddi bir tehdit.

Deniz ve kıyı ekosisteminin korunması açısından önem taşıyan deniz kaplumbağalarının Akdeniz'deki yuvalama kumsallarının büyük bir bölümü, ülkemiz sahillerinde yer alıyor. Bu olağanüstü canlılara hâlâ ev sahipliği yapabildiğimiz için çok şanslıyız.
Onları en iyi şekilde ağırlayabilmek için üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor...

Siz Neler Yapabilirsiniz?

Nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarının yuvalarını sahiplenerek tek bir yavrunun bile denize ulaşmasına destek olmak, onların neslinin devamı için yapmış olacağınız çok önemli bir katkıdır.
Bizlere destek vermek ve bu güzel duyguyu bizimle paylaşmak ister misiniz?

Ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ...

Webmaster: Deniz Candaş | Copyright 2007 EKAD© Her Hakkı Saklıdır.