KAZANLI (Mersin)

Genel Bilgiler:
Mersin ilinin merkezinin 10 km doğusunda bulunan Kazanlı, yoğun tarım ve balıkçılık faaliyetlerin yapıldığı bir sahil kasabası. Yaklaşık 4,5 km uzunluğundaki Kazanlı kumsalı, bu alandaki çalışma bölgemizi oluşturuyor.

Bölgenin Deniz Kaplumbağaları Açısından Önemi:
Kazanlı kumsalı Deniz Kaplumbağaları üreme alanı, Akdeniz'deki bilinen Chelonia mydas yuvalama alanları içerisinde ikinci en yoğun bölge oluşu ile büyük öneme sahip. Bölgenin, önemli bir kısmının birinci dereceden Tarım arazisi olması ve yoğun fabrikalaşma eğilimi, özellikle deniz kaplumbağaları açısından çok büyük sorunları beraberinde getiriyor. EKAD, bölgedeki deniz kaplumbağalarının geleceğini güvence altına alabilmek için, turizm - yerel halk - doğa koruma işbirliğinin gelişebilmesi konusunda elinden geleni yapıyor. "Deniz Kaplumbağaları Koruma Alanı" statüsü taşıyan Kazanlı bölgesinde yürüttüğümüz çalışmalar, ülkemizin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelerin getirdiği sorumlulukların da yerine getirilmesini sağlıyor.

Bölgedeki Çalışmalarımız

Alan Çalışmaları:
Bölgedeki alan çalışmaları, ortalama 30 kişiden oluşan ekiple; ergin bireylerin kumsala çıkışları ile yavru çıkış dönemleri dikkate alınarak, Mayıs-Eylül ayları arasında yürütülüyor. Bu dönemlerdeki gündüz çalışmalarımızda veri toplama işlemi 06°°-12°° saatleri arasında, gece çalışmaları da 21°°-05°° saatleri arasında, her bir alt bölgede 2-3 kişilik ekiplerce gerçekleştiriliyor.

Eğitim Çalışmaları:
Belek Merkez Bilgilendirme Noktası
Otel Personel Seminerleri
Turist Bilgilendirme Çalışmaları
Kumsal Sohbetleri
Bölge Yerel Yönetimlerine Deniz Kaplumbağaları Eğitim Seminerleri
Esnaf Bilgilendirme Çalışmaları
Bölge Okullarında Eğitim Seminerleri ve Etkinlikleri

Webmaster: Deniz Candaş | Copyright 2007 EKAD© Her Hakkı Saklıdır.