YUMURTALIK (Adana)

Genel Bigiler:
Yumurtalık'taki çalışma bölgelerimiz, Adana İli Yumurtalık ve Ceyhan İlçe sınırları içerisinde yer alan ve "Sugözü Kumsalları" olarak bilinen 4 küçük kumsalı kapsıyor. Yuvalama kumsallarına yakın alanda, "Tabiatı Koruma Alanı" statüsünde korunan Yumurtalık Lagünü bulunuyor. Yumurtalık Lagünü hem balıkçılık açısından hem de kuşlar açısından önem taşıyan bir bölge. Yaklaşık 3,5 km uzunluktaki deniz kaplumbağaları yuvalama kumsallarının çevresindeyse yapımı tamamlanmış ve yapılması planlanan sanayi tesisleri bulunuyor.


Botaş Kumsalı'nın panoramik görünümü

Bölgenin Deniz Kaplumbağaları Açısından Önemi:
Akdeniz'de yapılan yıllık ortalama 1400 adet yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas) yuvasının yaklaşık %70'i Türkiye kıyılarındaki kumsallarında bulunuyor. Nesilleri kritik derecede tehlike altında olan yeşil deniz kaplumbağaları için Türkiye'nin alacağı koruma tedbirleri, bu nedenle büyük önem taşıyor. Adana - Yumurtalık bölgesinde bulunan Sugözü kumsalları, bu %70'lik (1000 yuva) kısmın %20'sine ev sahipliği yapmalarına karşın, son yıllara kadar yuvalama alanı statüsü kazanamamıştı. Ancak, EKAD'ın BTC Çevresel Yatırım Programı çerçevesinde yürüttüğü projeyle birlikte, bölgenin yeşil deniz kaplumbağaları için önemi anlaşılmış ve koruma statüsü kazanması için çalışmalara başlanmıştır.

Bölge kumsallarındaki bir yuvadan çıkmış Chelonia mydas yavrusu

Bölge kumsallarında yuvalamış bir Chelonia mydas ergini

Bölgedeki Çalışmalarımız

Alan Çalışmaları:
Bölgedeki alan çalışmaları, ergin bireylerin kumsala çıkışları ile yavru çıkış dönemleri dikkate alınarak, Mayıs-Eylül ayları arasında yürütülüyor. Bu dönemlerdeki gündüz çalışmalarımızda veri toplama işlemi 06°°-12°° saatleri arasında, gece çalışmaları da 21°°-05°° saatleri arasında, her bir alt bölgede 2-3 kişilik ekiplerce gerçekleştiriliyor. Alan çalışmaları, Belek Bölgesi'nde olduğu şekilde yürütülüyor.

Gece arazisinde ergin ölçümü ve markalama çalışması

Gündüz arazisinde yuva tespiti ve denizden uzaklık kaydı alımı


Predasyona karşı koruma sağlamak amacıyla yuvayı kafesleme

Sezon sonunda yavru başarısı tespiti için kontrol açışı

Eğitim Çalışmaları:
Bilgilendirme ve Basın Toplantıları:
Ceyhan Kaymakamlığı Toplantı Salonunda (19 Eylül 2003), 12 basın mensubu ve 21 yerel kamu otoritesinden oluşmak üzere toplam 44 kişinin katılımıyla, Proje Tanıtım Toplantısı gerçekleştirdik.

Basın Mensuplarıyla Proje Alanları Tanıtım Arazisi: 19 Eylül 2003 tarihinde Ceyhan-Adana'da gerçekleştirilen toplantının ardından, proje alanlarının tanıtımı ve alanda yapılan çalışmalar konusunda basın mensuplarının bilgilendirilmesi için arazi çalışması yaptık. Alan çalışmasına yaklaşık 20 kişilik bir basın grubu katıldı.

Yerel Halkı Bilgilendirmek için Kumsal Sohbetleri: Arazi çalışmaları sırasında (Ağustos-Eylül 2003, Mayıs-Eylül 2004 ve Mayıs-Eylül 2005 tarihleri arasında) kumsal kullanıcılarından yaklaşık 450 kişiye deniz kaplumbağaları ve korunması konusunda bilgi verdik, broşürler dağıttık.

İlköğretim Öğrenci Eğitimleri: Yumurtalık ve Ceyhan İlçelerine bağlı ve kumsala yakın yerleşim alanlarındaki 4 ilköğretim okulunda toplam 450 öğrenciye ulaşmayı başardık. Öğrencilere, sunumlar, resim ve heykel atölyeleri ile tiyatro gösterisinden önce ve sonra seviye tespit anketleri yaparak, deniz kaplumbağaları hakkındaki bilgilerinin ne derece arttığını birlikte gördük.

Yerel Yönetimlerle Toplantı ve Seminerler: Yerel otoritelerle, projeyle ilgili yaklaşık 15 görüşme yaptık. Bu toplantı ve görüşmeler, proje gelişim süreçlerinin aktarılmasının dışında, yerel otoritelerin projeye aktif katılımlarını sağlamaya yönelik bir yaklaşım izledik.

Uydu İzleme Açılış Töreni: Deniz kaplumbağalarını korumada kamuoyu farkındalığı yaratmak üzere, uydudan izleme çalışmalarımızı bir açılış programı ile törenselleştirdik (21 Temmuz 2004).

Copyright 2007 EKAD© Her Hakkı Saklıdır.