Kapat

Neler Yaptık?

1987 yılında bir kişiyle başlayan deniz kaplumbağalarını koruma ve araştırma maceramız, giderek kalabalıklaşan bir gönüllü ordusuyla devam ediyor.

Bu amaçla yürütülen çalışmalarımız arasında öne çıkanlar:

  • STEP Projesi (2002 – 2007): Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattı şirketinin çevresel yatırım programı kapsamında “Deniz Kaplumbağaları ve Yumurtlama Alanları” temalı proje, “Deniz Kaplumbağalarının Keşfi” adı altında gerçekleştirildi.
  • Uydu İzleme Projesi (2004-2005): Deniz kaplumbağalarının uydu izleme cihazıyla takibi konusunda Türkiye’deki ilk çalışma, BTC projesi çerçevesinde EKAD tarafından yapılmıştır.
  • Yaşayan Akdeniz için Genç Adımlar: British Council ile yürütülen proje kapsamında, konuda uzmanlarının dahil olduğu organizasyonun çalışma ekipleri bir araya gelerek koruma çalışmalarına katıldılar.
  • Kazanlı Deniz Kaplumbağaları ve Sosyal Sorumluluk Projesi: Soda Sanayii A.Ş. ile işbirliği içerisinde Kazanlı bölgesinde çalışıldı.
  • Deniz Kaplumbağaları Koruma Projesi – Gönüllü Programı: Beyoğlu Rotary Klübü’nün aracılığıyla yurt dışından gelen gönüllüler, 5 yıl boyunca proje ekibimize destek verdiler.

    Deniz kaplumbağası yuvalama alanlarında yürütülen Gönüllü Programımız, halen Antalya-Belek bölgesinde devam etmektedir. Programın ayrıntıları ve başvuru için TIKLAYINIZ.

Geçmişte Yürüttüğümüz Diğer Proje ve Çalışmalar

2012, (Devam Ediyor), “Belek Turizm Bölgesi Kumsal Alanlarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Korunması”, Destekleyen: BETUYAB Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi A.Ş.

2011, (Devam Ediyor), “Gökova ÖÇKB’de Balıkçılığa Kısıtlı Alanlar ile Datça-Bozburun ÖÇKB’nde Selimiye ve Orhaniye Koylarında Balık Popülasyonlarının İzlenmesi Projesi”, Destekleyen: TC Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Yürütücü Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği.

2011, “Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi Biyolojik Çeşitliliğin Tespiti Projesi”, Destekleyen: TC Çevre Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Yürütücü Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği.

2011, “Belek Turizm Bölgesi Kumsal Alanlarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Korunması”, Destekleyen: BETUYAB Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi A.Ş.

2010, “Beş Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Balıkçılığın Mevcut Durumu ve Gökova ÖÇKB’de Belirlenen Balıkçılığa Kısıtlı Alanların İzlenmesi Projesi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2010, “Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2010, “Belek Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2010, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited) – DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2009, “Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2009, “Belek Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Bilimsel Danışmanlık: Hacettepe Üniversitesi, Ankara.

2009, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited) – DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2008, “Kızılot (16 Km) Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi” Projesi. Destekleyen, KITUYAB – Kızılağaç Turizm Yatırımcıları Derneği-Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2008, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited) – DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2008, “Mersin-Kazanlı (4,5 km) Kumsalında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması” Projesi. Destekleyen, ÇSODA A.Ş, Mersin, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, “Köyceğiz-Dalyan ve Fethiye Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Muğla Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Muğla, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, “Belek ve Patara Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Antalya Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, “Gazipaşa (6 km) Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Antalya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, “Kumluca (21 km) Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Antalya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2007, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, BİL (BOTAŞ International Limited) – DOKAY, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, “Köyceğiz-Dalyan ve Fethiye Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Muğla Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Muğla, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, “Belek ve Patara Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Antalya Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, “Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesinde Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması ve Korunması Projesi Hizmet Alımı İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı-Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Mersin Özel Çevre Koruma Müdürlüğü, Mersin, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, “Alanya/Demirtaş Kumsallarında Deniz Kaplumbağası (Caretta caretta, Chelonia mydas) ve Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) Popülasyonlarının Araştırılması, İzlenmesi ve Korunması Faaliyeti Hizmet İşi” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Antalya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2006, “Dalaman (Sarıgerme) Plajındaki Deniz Kaplumbağaları ve Nil Kaplumbağalarını Koruma, İzleme ve Koruma Amaçlı Yönetim Planlarının Hazırlanması Faaliyetleri İçin Alan Koruma ve Hizmet Alımı” Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Muğla, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2003-2007, Deniz Kaplumbağalarının Keşfi Projesi. Destekleyen, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Şirketi Şirketi, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2003, Belek Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Deniz Kaplumbağası Populasyonlarının İzlenmesi ve Korunması Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

2003, Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Deniz Kaplumbağası Populasyonlarının İzlenmesi ve Korunması Projesi. Destekleyen, Çevre ve Orman Bakanlığı – Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Yürüten Kuruluş: Ekolojik Araştırmalar Derneği, Ankara.

Bu web sitesi çerezleri konusunda ve tarama konusunda uzmanınız için kişisel bilgilerinizi ister.