Kapat

Deniz kaplumbağalarının yaşam döngüleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmek amacıyla, deniz kaplumbağalarının denizde geçirdikleri süre içerindeki davranışlarını, göç yollarını, beslenme ve kışlama alanlarını belirleyebilmek için Uydu İzleme Programı’nı başlattık.

Deniz kaplumbağaları, yaşamlarının çok az bir bölümünü karada geçiriyorlar. Deniz kaplumbağalarının genellikle yalnızca ergin dişileri yuva yapmak amacıyla kumsala çıkarlarken, diğer bireylerin yaşamı tamamen denizlerde geçiyor. Deniz kaplumbağalarının karadaki yaşamları konusunda bilgiye sahip olmamıza karşın, denizde geçen yaşamları (beslenme ve kışlama alanları gibi) hakkında çok az bilgimiz var. Deniz kaplumbağalarının yaşam döngüleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilmemiz, hiç şüphesiz koruma çalışmalarını da daha etkin bir hale getirecek.

Uydu İzleme Projemize Katılmak İster misiniz ?

Yaklaşık 7600€ değerindeki bir adet uydu cihazını satın almanız ya da satın alınmasına katkı yapmanız durumunda (760€ ve üzerindeki bağışlarınızla) toplanacak para ile uydu cihazının alınmasından sonra, sizin ya da arzu ettiğiniz kişi ya da kurumun adı, uydu izleme cihazı takılacak bireye verilecek. Uydu izleme cihazı takılmış bir bireyin yaklaşık 1 yıl boyunca hangi alanlara gittiği, hangi alanlarda beslendiği ya da kışladığı da bu sayfalardan takip edilebilecek.

2007 yazında uydu izleme cihazı taktığımız ergin Caretta caretta dişisinin yaptığı yana yolculuğu izlemek için www.seaturtle.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Siz de uydu izleme cihazı alarak bağışlamak ya da alımına katkıda bulunmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki formu doldurup e-posta yoluyla bize gönderin:
destek@ekad.org.tr

EKAD Destekçi Formu
Bu web sitesi çerezleri konusunda ve tarama konusunda uzmanınız için kişisel bilgilerinizi ister.